Traumának tekinthető minden olyan esemény vagy történés, melyre visszaemlékezve összeszorul a gyomrod vagy egyéb testi tüneteket észlelsz.
Bármi olyan általad átélt esemény, mely hatással van a kiegyensúlyozottságodra vagy általános kedélyállapotodra. Ezen traumák fakadhatnak abból, ha valami nem úgy történt, ahogyan te szeretted volna vagy esetleg egy szülés során tett erőszak áldozata lettél (bejelentés vagy egyeztetés nélküli méhszájvizsgálat, méltatlan bánásmód, stb.)
A trauma feldolgozás során több szakaszban lehetsz és talán a nulladik lépés, amikor tudod hogy történt veled valami traumatikus dolog, de még nem tudsz másnak megnyílni róla. Ez egy természetes állapot.
A traumafeldolgozás során tehát az első lépésünk tudatosítani, megfogalmazni (leírni, lerajzolni, eljátszani) és majd csak innen tudunk továbblépni. SEGÍTÜNK!
Ez természetesen csak tőled függ. Semmit sem siettetünk, semmit sem erőltetünk. A te ütemedben haladunk.
Ha épp nem feldolgozni tudod a folyamat végére, hanem együttélni vagy elfogadni az adott történést és neked ez így okés, akkor ez is lehet a mi feldolgozási folyamatunk vége.
Nem hangzik valami rózsásan, de sajnos tény, hogy napjainkan a szülő nők több, mint 3/4-ét érinti a szülés utáni trauma. Ez jelentkezhet depresszió formájában is, de telhetnek el úgy évek/évtizetek, hogy leplezetlenül maradnak és csak a szorongás testi tüneteit vagy szomatikus állapotát észleljük.
A traumafeldolgozás során kolléganőmmel, Baráth Vikivel közösen támogatunk téged. Viki a vizuális módszertan intuicióval (VMI) technikát alkalmazza a trauma kivezetésére. Személyes első egyeztetést követően egymásra épülő megoldásfókuszú konzultációs folyamat veszi kezdetét, mely során egyre felszabadultabb lehetsz és ahogy a nyomás lekerül rólad új célokat és motivációkat építünk be a mindennapjaidba. Célunk egy könnyedebb érzés a lelkedben, hogy ismét újult erővel mehess tovább utadon.
Mindenki máshogy éli meg a szülést, így az esetleges feldolgozási folyamat is eltérő lehet. Azonban az általunk kifejlesztett egyedi módszertan számos elagázási pontot tartalmaz és hozzá mindig van egy "akcióterv". Rád szabjuk és ha kell újratervezünk minden alkalom során.
Mond ki, rajzold le, játszuk el vagy csak idézd fel. A lényeg, hogy tudjuk mivel állunk szemben.
Nem tudjuk visszacsinálni, nem tudjuk nem átélni. Viszont akkor tudunk továbblépni, ha elfogadtuk: megtörtént velünk.
A képzeletünk és a tudatunk remekül programozható. Hogy a jövőben miként kezeled ezt a történését, csak rajtad áll. Átírhatjuk a forgatókönyvet vagy akár elengedhetjük.
A vizualizáció segítségével bármire képesek lehetünk. A vezetett gyakorlat(ok) során közösen feldolgozzuk és elengedjük azokat a pontokat, amik már nem szolgálnak.
Lehetséges, hogy addig nem tudsz megszabadulni a rossz gondolatoktól és érzésektől, amíg nem vonod le a saját tapasztalatodat és nem teszel a helyére valami szívednek kedveset.
A folyamat bárhogyan is záruljon a lényeg minden esetben az, hogy egy új napot láss meg az alagút végén és már a nyomasztás helyett könnyedséget érezz.